Азоська печера

Азоська печера

Азих – одна із найбільш великих карстових печер на території Азербайджану. Знаходиться в Ходжавендському районі. В печері є шість з’єднуючих друг з другом кімнат. Вивчення цього унікального археологічного пам’ятника розпочалося в 1960 році. В 1968 році тут була виявлена нижня щелепа первісної людини.

Вік ціє знахідки складає 350 000 років. Це третя подібна знахідка у світі. Вона має дуже велику схожість з палеонтрополічними знахідками із зупинки Тотавель на півдні Франції. Ця обставина дозволила антропологам вперше зробити висновок про існування обширної області проживння пренеандертальців на території Європи.

В процесі розкопок було виявлено 10 культурних шарів, які свідчать про те, що первісні люди жили тут на протязі тривалого періоду. Люди, які заселяли печеру, займалися збиранням, полюванням і рибальством. Відзначемо, що в минулому в історичній літературі майже не згадувалося про те, що ще в кам’яному столітті на території сучасного Азербайджану жили люди.

Азоська печера, розташована на лівому березі річки Гуручай, знаходиться на висоті 900 метрів над рівнем моря, з півночі і півдня її оточує густий ліс. Первісна людина оселилася в печері Азоської печери близько 400 тисяч років тому. На протязі багаторічних досліджень в печері були також виявлені первісні знаряддя праці. Крім них, в Азоській печері були виявлені кістки доісторичних тварин – печерних ведмедів, шаблезубих тигрів і інших.

Було доказано, що середній палеоліт захоплював 140-150 тисячоліть. В печері виявлені також осередки, які свідчать про те, що в епоху кам’яного століття люди користувалися вогнем. Свідство покоління вогню можна знайти і на наскельних малюнках. Відзначемо, що покоління на протязі двадцяти років в зоні входу в печеру Азих під час розкопок розкриті 10 різночасових шарів стародавнього палеоліта, загальна товщина яких досягає 14 метрів.

В цих шарах зафіксовані послідовно всі періоди стародавнього палеоліта: галькова культура, ранній ашель, середній ашель, пізній ашель і мустьє. Найнижчі шари печери Азих вміщують примітивні кам’яні знаряддя так званої галькової культури і мають свою типологічну особливість, що дало заснування виділити іх під назвою “гуручайської культури”.

Нова невідома до сих пір в Азербайджані культура, яка нагадує галькову культуру олдувайського типу, виявлена під шостим шаром печери, вік якого 1,8 млн років. Тут зафіксовані численні грубі рубаючі знаряддя: протейпери, грубі скребли, скребки із відщепів, відщепи з ударними площами і так далі. Одним словом, за хронологічним діапазоном культурних шарів, захоплюючих велику частину первісної історії людства (від культури гальок до мустьє), ця печера поки єдина в світі.

Вивчення палеоліта Азербайджану дозволяє зробити обгрунтовані висновки про часи первісного заселення території Кавказу. В справжній час можна із впевненістю сказати, що найдавніші люди з’явилися на території Азербайджану не в ранньому ашелі (ранній плейстоцен), як належало раніше, а в більш древні часи, в епоху галькової культури, близько двох мільйонів років тому.

You may also like...

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика