Кам’яні дольмени
Що таке дольмени.
Дольмени – це дослівно “кам’яний стіл” – слово прийшло до нас з Британії, тому тамтешні мегаліти як раз і представляють чотири підпірних каменя, на які декілька тисячоліть назад невідомі спорудили величезну кам’яну плиту.
Кавказькі дольмени представляють собою зовсім не стіл, а скоріше майже геометричну камеру, складену із 4 стін, опорної (п’яточної) плити і даху. Це класична, плиточна конструкція. Рідше зустрічаються коритоподібні дольмени – в цьому випадку в великому камені зверху вниз видовбували порожнину, яку потім зверху закривали плитою.
Бувають складові дольмени – коли стіни складали із декількох плит. Найбільш рідкий вид – дольмен – моноліт. На Кавказі відомо лише про двох таких мегалітах. Представляють собою великий валун, через круглий отвір в якому споруджена порожнина всередині.
Навіщо будували дольмени.
Існує багато теорій на цей рахунок. Офіційна наука схиляється до версії, що дольмени споруджували для поховань знаті. Місцеві козацькі легенди свідчать про існуючих велетнів, які із жалості до їх сусідів ліліпутів спорудили їм кам’яні житла.
Як будували дольмени.
Тут також багато неясностей. З одного боку – багатотонні плити із різних матеріалів, з другої – дольменобудівельники по наявними свідомостями. Тим не менше офіційна наука говорить про те, що ці плити виточували якимось чином і переміщали часом на багато десятків кілометрів.
Як знайти дольмени.
Найбільше скупчення мегалитів розташоване в долині Кізінкі. Там їх понад п’ятсот, але, нажаль, переважна кількість їх зруйновано і заросло. Багато дольменів і на узбережжі, де вони в переважній кількості випадків є місцями масового паломництва туристів і служать засобом до сумнівному збагаченню арендаторів клочка землі навколо них. Із відомих і легкодоступних – дольмени Пшади, долини ріки Жане, м. Нексіс (це все в Геленджикському районі), в передмісті Туапсі, в Аші, в Мамедовому ущілині.