Острів Байлот

острів Байлот

Острів Байлот – острів, розташований в Морі Баффіну Північного Льодовитого океану у північно-східного узбережжя острову Баффінова Земля. Острів отримав назву на честь англійського мореплавця 17-го століття Роберта Байлота.

Загальна площа острову Байлот перевищує 11 тисяч квадратних кілометрів, що відводить йому за цим показником 17-е місце в складі Канади і 72-е – в світі. Острів Байлот входить до складу канадської провінції Нунавут, будучи невід’ємною частиною території Канади.

Історія.

Досліджуючи острів Байлот археологи не знайшли не ньому слідів, які могли б залишити палео ескімоські племена в давнину. Скоріше за все, в давнину острів Байлот, на відміну від сусідніх островів Канадського арктичного архіпелагу, був безлюдним. Тут також не знайдені і признаки перебування вікінгів в період 11-12 століть, які теоритично могли б його відвідувати при визначних умовах.

Теоритичне відкриття острову Байлот можна віднести до 1616 року, коли англійський мореплавець Вільям Баффін описав і картографував острів Баффінова Земля. В цей період Баффін вивчив східне узбережжя острову Байлот, але вважав його частиною Баффінової Землі, не знайшовши покритого льодом проливу.

В 1851 року острів Баффінова Земля (разом з островом Байлот) була офіційно оголошена володінням Британії, а в 1852 році вона була включена до складу територій генерал-губернаторства Канади.

В 1872 році китобойний капітан Вільям Адамс першим пройшов проливами, які відокремлюють острови Байлот і Баффінова Земля, довівши тим самим, острівний характер даного суб’єкту.

В 80-і роки минулого століття уряд Канади заснувало декілька природніх резерватів на території острову Байлот і в прилягаючій акваторії.

Походження і географія острову.

Острів Байлот, як і більшість островів даного регіону, розташований в північно-східній частині Канадського геологічного щиту, що свідчить про материкове походження острову. Скоріше за все, він зміг утворитися спочатку як єдине ціле з островом Баффінова Земля шляхом дроблення стародавнього континенту, а потім відокремився від нього сходу льодовика, який, сповзаючи прорізав проливи між двома островами. За другою версією, проливи між Баффіновою Землею і Байлотом могли утворитися також шляхом дроблення внаслідок руху геологічної плити.

Острів Байлот на сході омивається водоми Баффінова моря, через які розташований острів Гренландія, на півдні від Баффінової Землі він відокремлений водами проливів Екліпс і Пондс, а на півдні – пролива Морський Водорозділ, з півночі води проливу Ланкастер відокремлюють Байлет від острову Девон.

Острів Байлет має форму, що нагадує прямокутник або паралелепіпед, лінія його узбережжя хоча і звивиста, все ж не утворює за своїм протягом глибоко вдающих в сушу заливів або фіордів, а це, в свою чергу, обумовлює і відсутність великий за площею півостровів.

Рельєф острову Байлот переважно гористий. Тут розташована порівняльно невисока гірська система Баєм Мартін, яка простяглася зі сходу на захід і є продовженням Арктичних Кордильєр на острові Баффінова Земля. Найвищою точкою даної гірської системи і всього острову є гора Ангіллак висотою 1951 метр над рівнем моря. Серед інших вершин в даній гірській системі варто відзначити гори Малик, Сент-Ганс і Туле.

Західне узбережжя острову Байлот складається в основному із вертикальних і стрімких скель, які складаються із докембрийського доломіта. Південний і східний береги декілька пологі, однак все рівно рясніють прибережними підводними і надводними скелями. Центральна частина острову, яка найбільше гориста, покрита численними льодовиками, які в товщину можуть досягати і декількох десятків метрів.

На острові Байлот протікає декілька невеликих струмків і річечок, які беруть початок в гірських покритих льодовиком районах і впадаючих в океан. Великих за площею озер на острові немає. Крім того варто відзначити, що на острові Байлот в справжній час розвідані невеликі запаси бурого вугілля, добувати який не вигідно, що досить природно.

Клімат.

Острів Байлет, як і сусідня з ним Баффінова Земля, розташовані на дорозі руху холодних арктичних повітряних мас, які приносять сюди тривалі за часом і холодні зими при досить короткому і прохолодному літньому періоді. Середня температура повітря в зимній період складає приблизно – 15-18 °C, хоча іноді може опускатися і до – 30-35 °C. Влітку, як правило, температура вище +5-7 °C не піднімається при середньому показнику в +2-3 °C. В той час, як в гірських районах острову круглий рік тримається мінусова температура. Середнярічна кількість опадів, що випадають в цих місцях у вигляді снігу, мряків і туманів, складає приблизно від 350 до 430 міліметрів.

Населення.

Офіційно острів Байлот є безлюдним. Однак інуїти з Баффінової Землі досить часто відвідують острів з метою сезонного полювання і рибалки. В літній період в поселенню досить багатолюдно (одночасно тут проживає порядку 50-60 людей), зимою селище порожніє. Варто відзначити, що на північно-західному узбережжі острову функціонує автоматична метеорологічна станція, яка здійснює свою діяльність без участі людини.

Флора і фауна.

Особливості суворого арктичного клімату і кам’янистість грунтів не відповідають бурхливій пахощі рослинності, тому флора на острові Байлот представлена в основному декількома видами трав’янистій рослинності (в основному в південній частині), а також мохами і лишайниками.

Тваринний світ тут також не особливо різноманітний. Однак на південному узбережжі острову можна побачити декілька гніздівель морських птах, а на півночі, на березі проливу Ланкастер – білих ведмедів, які припливають сюди для репродукції.

В прибережних водах острову мешкають білуги, грендланьскі кити, тюлені, нарвали і кільчасті нерпи. Останні, правда, зовсім рідко виповзують на берег, утворюють невеликі тимчасові лежбища.

 

 

You may also like...

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика