острів Амстердам

Архіпелаг островів Амстердам і Сен-Поль – два острови в південній частині Індійського океану, рівновіддалені від материків Антарктиди, Австралії і Африки, які відносяться до субантарктичному поясу. Острови відстоять друг від друга приблизно на відстані 85 кілометрів. Острови Амстердам і Сен-Поль входять в склад Французьких Південних і Антарктичних територій і, відповідно належать Франції.

Історія:

Острів Амстердам був відкритий під час слідства іспанської експедиції із першого для Іспанії кругосвітнього плавання під керівництвом Х.С. Елькано 18 березня 1522 року. За невідомих причин Елькано не назвав острів, на що мав повне право. Назву острову дав голандський капітан Ван Дімен в кінці 1633 року під час другого відвідування острова людьми. Первісна назва була Новий Амстердам, в наслідок – на картах слово “новий” зникло.

Острів Сен-Поль був відкритий також випадково, але пізніше острова Амстердам. Це трапилося в кінці 1569 року під час експедиції Шарля Креоля до раніше незвіданим південним широтам. Своїєю назвою острів зобов’язаний імені святого, в чий день був відкритий.

В 1792 року було зафіксовано виверження вулкану де ля Дівс на острові Амстердам. Виверження було досить сильним і супроводжувалося вибросом значної кількості лави і попелу.

З 1886 року острова архіпелага увійшли в склад Південних володінь Франції після довгих суперечок між Голандією і Великобританією.

В період з 1991 по 2009 роки вулкан на острові Сен-Поль постійно вивергається, викидуючи гази і попіл.

В даний момент острови представляють виключно дослідницьку цікавість і майже безлюдні.

Походження і географія острова:

Острови Амстердам і Сен-Поль мають географічні координати відповідно 37°50’00” ю. ш. 77°33’00” в. д. і 38°43’00” ю. ш. 77°31’00” в. д.

За своїм походженням ці острови яскраво виражені вулканічні, які утворилися в наслідок виверження вулканів підводного Каргеленського хребта.

Зальну площу острова Амстердам, який має досить правильну круглу форму, близько 78 квадратних кілометрів. Його рельєф гористий з досить крутими і пологими спусками. Найвища точка острова – кратер вулкану де ла Дівс висотою близько 880 метрів. Крім того слід відзначити висоту – гору Фернан і Гран Мормит, які мають висоту більше 770 метрів. Лінія берега без різких вигинів, а тому острів не має ні бухт, не заливів, узбережжя всіяно скелями і рифами, частину із яких підводні.

Площа суші острова Сен-Поль порядку 8 квадратних кілометрів, а діаметр близко 12. Рельєф острова так як гористий з найвищою точкою майже в центральній частині висотою порядку 270 метрів над рівнем моря, яку називають кратером Новари. Лінія берега має істотний вигин, який утворює внутрішній залив, який, по суті справи, є кальдерою стародавнього вулкану, залитої водою. Узбережжя також всипане скелями і рифами, в тому числі і підводними, деякі із них виходять на поверхність, ці скелі Норд і Ля Квель на північно-східному узбережжі острова.

Клімат:

Клімат островів Сен-Поль і Амстердам, не дивлячись на те, що вони знаходяться в субантарктичних широтах, досить м’ягкий і не настільки суровий, як на схожих островах. Наймінімальніша температура зимовий період, складає порядку 11 °С, максимальна в літній лютий навіть може перевищити 17,5 °С. Опадів, які випадають в основному у вигляді дощу, не так багато, і тому острови можна віднести до досить посушливими.

Населення:

Постійне населення острова Амстердам складає порядку 30-40 людей. Всі вони проживають в невеликому селищі, яке гордо іменується столицею архіпелага, Мартін-де-Вів’є. Крім того, острів відвідується научними експедиціями і працівниками метеорологічних станцій, тому число одночасно перебуваючих на острові людей, може досягати від 100 до 300 людей, в залежності від часу року.

Острів Сен-Поль в даний час вважається офіційно нежилим.

Флора і фауна:

Острови не так багаті на рослинність і тваринний світ, що пояснується мізерністю місцевих вулканічних грунтів витратами субантарктичного клімату. Рослинність островів достатньо мізерна і представлена десятками видів трав’яних рослин, мохів і лишайників, зустрічаються навіть деякі види грибів. На острові Амстердам виростають також деякі види чагарників і завезені з материків дерева.

Тваринний світ на обох островах представлений в основному птахами і морськими ссавцями. На островах архіпелага розташовуються великі колонії морських птах, в основному чайок і бакланів, пінгвінів і тюленів.

 

 

От flow

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика