Острови Крозе

Острови Крозе – острівний майже безлюдний архіпелаг в південно-західній частині Індійського океану, розташований до півдня від острова Мадагаскар. Архіпелаг отримав назву від свого помічника Жульєна-Марі Крозе.

Архіпелаг Крозе складається із двох острівних груп: Західної і Східної. В Західну групу входять острови Свині, Пінгвінний Острів, острови Апостолів, скелі Героїни і Мерт, в Східну групу – острови Володіння і Східний Крозе.

Загальна площа суші островів Крозе складає приблизно 353 квадратних кілометрів.

В даний момент острови архіпелага Крозе адміністративно входять в склад Французьких Південних і Антарктичних Територій, керованим уповноваженим комісаром, який дислокується на острові Реюньон, і є адміністративним округом в цій структурі.

Історія:

Острови Крозе були відкриті 24 січня 1772 року французьким мореплавцем Марком Жозефом Маріон-Дюфреном. Першим із складу архіпелага був відкритий острів Володіння. При висадці на нього Маріон-Дюфрен оголосив його відразу ж територіальною власністю Франції, як потім і інші острови архіпелага. Трохи пізніше Маріон-Дюфрен присвоїв архіпелагу назву Крозе на честь свого помічника Жульєна-Марі Крозе.

Після відкриття острови Крозе були забуті на деякий час, і лише в середині 19 століття вони стали досить часто відвідуватися китобоями і мисливцями на морських ссавців. Цей період особливо багатий на катастрофи кораблів в цьому районі. Так, наприклад, в 1821 році британське промислове судно “Принц Уельський” зазнало крах в районі острова Володіння, а залишившись в живих члени екіпажу провели на цьому острові два роки, поки не були врятовані. В 1887 році в районі острова Свині зазнало катастрофу французьке судно “Тамаріс”, і залишившись в живих члени екіпажу довгий час жили на цьому острові.

В 1874 році острови Крозе вивчала німецька експедиція на кораблі “Газель”. На початку минулого століття декілька французьких експедицій провели тут картографічне і геологічне дослідження. В період Другої світової війни в 1940 році в районі острова Володіння німецький рейдер “Комет” зустрівся зі своїм угольщиком і знаходився тут на протязі трьох днів.

Узбережжя острова Володіння з борту науково-дослідницького судна:

В 1923 році острови Крозе були передані під керівництво колоніальної адміністрації на острові Мадагаскар.

В 1938 році територія суші і прилягаюча акваторія островів Крозе були оголошені заповідником.

В середині 1955 року Франція включила острови Крозе в склад Французьких Південних і Антарктичних Територій, які стали керувати з острова Реюньон.

В 1961 році французька наукова експедиція під початком Альфреда Фора засновують на острові Володіння базу і метеорологічну станцію, а в 1969 році дана станція отримує назву на честь свого засновника.

В 2006 році територія майже всіх островів Крозе (крім острова Володіння), разом з островами Каргелен, Амстердам і Сен-Поль увійшли в склад створеного Національного заповідника Французьких Південних і Антарктичних Територій.

Пінгвіни на узбережжі острова Володіння:

Всі острови, підводні і надводні скелі в складі архіпелага Крозе мають вулканічне походження і є стратовулканами, які входять в склад східного відгалуження Південно-Західного Індійського хребта. Утворення острівних груп в складі даного архіпелага, за думкою вчених, приходиться на міоцен і пліоцен. Тобто, найбільш стародавні острови Апостолів, Свині і Пінгвінний острів утворилися приблизно 8-9 мільйонів років тому, а більш молоді (Володіння і Східний Крозе) – в період приблизно 5-6 мільйонів років тому.

Острів Володінь має географічні координати: 46°24’ ю. ш. 51°46’ в. д. Острів отримав свою назву на честь церемонії, яку здійснив помічник Марка Жозефа Маріон-Дюфрена Жульєн-Марі Крозе по закладці на острові капсули з грамотою французького короля, яка сповіщала про те, що острів є володінням Франції.

Острів Володіння є найбільшим за площею в складі аріхпелага і віддалений від острова Східний Крозе (Східний) до заходу приблизно на 18 кілометрів проливом Касаток. Він має майже прямокутну форму з впадаючими в сушу заливами Марін і Американців на сході і півночному сході.

Найпівнічнішою точкою є мис Мерт, східною – мис Блафе, південної – мис Гаусс і західної – мис Муан. Рельєф острова гористий з обривами скелями, на узбережжі також досить багато скель і рифів. Найвищою точкою острова Володінь є гора вулканічного походження Маскарін, висотою 934 метрів над рівнем моря. Загальна площа острова складає приблизно 150 квадратних кілометрів.

Острів Східний Крозе (Східний) має географічні координати: 46°26’ ю. ш. 52°18’ в. д і є найсхіднішим островом в складі архіпелага, що і є причиною його назви. Він видалений на схід від острова Володінь приблизно на 18 кілометрів. Острів Східний Крозе має овальну витягнуту з заходу на схід форму глибоко вдаючу з суші залив Лабонданс тільки на півдні. Крайньої його північній точкою є мис Північний, східний – мис Маркус де кастри, південний – мис Буле, і західний – мис Кулема.

Рельєф острову також гористий, скелі на узбережжі і в центральній частині складають переважно із базальтових порід. Найвищою точкою острова, як і всього архіпелага в цілому, є гора Маріон-Дюфран, висотою 1050 метрів над рівнем моря. Загальна площа острова Лескова перевищує 130 квадратних кілометрів.

Узбережжя острова Східний (Східний Крозе):

Пінгвінний Острів має географічні координати: 26°27’ ю. ш. 50°23’ в. д. Назву острова було присвоєно американськими і англійськими китобоями і промисловиками через велику кількість пінгвінів різних видів, які гніздяться на його узбережжі. Цікаво, що при відкритті острова Маріон-Дюфреном йому було присвоєно назву Неприступний. Він видалений і має витягнуту з південного сходу на північний захід форму із звивистій лінією берега. У його узбережжя розташована велика кількість підводних і надводних скель і рифів, серед яких варто виділити Арочні і Зелені Скелі. Рельєф острова гористий у узбережжя, який переходить в плато в центральній частині.

Найвищою точкою острова є вулканічна гора Монт-Манкот, досягаюча в висоту 340 метрів. Загальна площа Пінгвінного Острова і прилягаючих скель і рифів не перевищує 3 квадратних кілометрів.

Острови Апостолів мають географічні координати: 45°58’ ю. ш. 50°27’ в. д. В склад даній острівної групи входять декілька невеликих островів і скель, серед яких можна виділити острови Малий і Великий, Північні Скелі і Скелі Рамье. Дана острівна група розташована до півночі від Пінгвінного Острова приблизно на 56 кілометрів. Острови представляють собою фактично декілька надводних базальтових скель. Найвищою точкою даної острівної групи є вулканічна гора на острові Великий Монт-Пьер, висотою 289 метрів над рівнем моря. Загальна площа островів Апостолів на перевищує 2 квадратних кілометрів.

Острів Свині має географічні координати: 46°06’ ю. ш. 50°14’ в. д. і розташований на південний захід від островів Апостолів приблизно на 19 кілометрів через пролив Північний і приблизно на 30 кілометрів на північний захід від Пінгвінного Острова через пролив Південний. Свою назву острів отримав завдяки своїй формі, яка нагадує п’ятачок свині. Рельєф острова гористий в його центральній частині і більше або менш рівнинний ближче до узбережжя. Найвищою точкою острова є гора Ріко-Фуа, висотою в 826 метрів над рівнем моря. Загальна площа острова Свині складає приблизно 67 квадратних кілометрів.

Скелі Героїні і Мерт мають географічні координати: 46°13° ю. ш. 50°22’ в. д. і розташовані приблизно в 10-12 кілометрах на схід від острова Свині. Дані скелі представляють собою спорадично підносячі над поверхністю води не більше ніж на 3-5 метрів вершини в основному підводних базальтових рифів. Загальна площа підводної і надводної частини скель складає приблизно 4 квадратних кілометра.

You may also like...

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика