печера московська

В лютому-березні 2010 року група спелеологів із Московської асоціації спелеологів під керівництво Павла Демидова здійснила проходження спелео-туристичного маршруту 5 категорії складності в печеру Московська. Печера Московська знаходиться в Гагрському хребті, її глибина на момент, попередньої експедиції, 970 метрів.

Печера відкрита в серпні 1983 року експедицією під керівництво Євгена Стародубова, яка пройшла печеру до глибини близько 150 метрів. На площі другого колодязя (позначка близько 80 м) виявлена щілина, пізніше названа “Ластівчин хід”, яку спелеолог Микола Чеботарів успішно подолав і пройшов далі по каскаду дрібних уступів. Згодом цей каскад був названий його ім’ям.

Влітку 1985 року в печеру була організована наймасштабніша експедиція: почергово три команди працювали на протязі двох місяців. Печера була пройдена до позначки 360 м (нинішній початок колодязя Вітра), були виявлені каскад великих колодязів і підземна річка. Влітку наступного року було здійснено перше проходження від верху колодязя Вітру до ущілини на позначці 970 метрів.

Далі всіх по ущілині вдалося протиснутися Є. Стародубову. Проведено гідронівелірування від входу в печеру до 300 метрів. В 1987 році експидеція під керівництво Є. Войдакова – Є. Стародубова провела наважку до табору 300. Після 1987 року був початок ще декількох експедицій в надії поглибити печеру. Однак ущілина на дні печери так і нікому не підкорилася.

От flow

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика