Печера Сарма є однією із численних гірських печер Великого Кавказу в Абхазії. Печера за своєю глибиною займає 2 місце у світі (1 місце займає печера Кубера-Вороняча, яка також розташована в Абхазії). Печера Сарма була відкрита і вперше досліджена під час експедицій в 1990 році спелеологом із Іркутська Сергієм Шипиціним. Від самого початку печера виглядала як маленька щілина в скалі з дуже сильною тягою повітря.
Вперше печера була вивчена відразу після відкриття на 250 метрів в глибину. В 1992 році загострився озброєний конфлікт між Абхазією і Грузією і дослідження печери припинилося до 1998 року.
В 1999 році група вчених-спелеологів із Красноярська дослідили нову гілку печери, довжина якої складала 100 метрів. На глибині 360 метрів ними був виявлений грот, який назвали “Вимпел”. В серпні 2012 року експедицією спелеологів із Красноярська під керівництво Павла Рудко була досягнута рекордна глибина печери в 1830 метрів. На сьогоднішній день глибина її залишається незмінною і займає 2 місце в світі.
Печера розташована на горі Арабіка. Висота над рівнем моря перевищує 2000 метрів. Вона є карстовою печерою субвертикального типу і представляє собою низку залів і колодязів, об’єднаних тунелями і перелазами.
Умовно будівництво печери можна розділити на три рівня: верхній, середній і нижній.
Верхній рівень починається від входу в печеру і простирається до нижній точки колодязя “Чемпіон” (глибина 420 метрів). Середній ярус печери починається від колодязя “Чемпіон” і розташовується до протяжного звивистого ходу печери під назвою “Довгий” (глибина 900 метрів). Нижню частину печери заповнюють численні перелази і зали від глибини 900 метрів до нижній точці дослідженої території (1830 метрів).
Печера Сарма представляє собою одну із глибокіших і красивіших печер світу. Дослідження глибини представляють велику цінність для світової спелеології. Вчені вважають, що глибина печери в майбутньому може перевищить 2 кілометри.