Подорож до Ірану
Відправлятися в подорож до Ірану, цікава ідея, оскільки в обстановці мінімальної інформованості так легко відчути себе першовідкривачем. Скажемо, що туризм в Ірані лише починає розвиватися, адже в ході ірано-іракської війни постраждало багато пам’яток і структур, які пов’язані з індустрією гостинності, однак в країні вже зрозуміли, наскільки ефективно туризм може вплинути на економіку держави, і стали приділяти галузі більше уваги.
Іран почав розвиватися все більше і більше, почали будуватися комфортабельні готелі, гірськолижні курорти і розважальні комплекси, а на острові Кіш створюється ціла імперія пляжних мусульманських розваг, однак для більшості туристів із інших країн, Іран залишається місцем тяжіння в якості спадкоємця однією із стародавніх цивілізацій на планеті.
Тегеран:
Сама столиця колишньої Персії не представляє особливої цікавості для туристів, але почати свою подорож по Ірану, доведеться з Тегерана. Тегеран є столицею країни вже майже 230 років, і дивно було б припустити, що головне місто держави, нараховує в своїй історії не одне тисячоліття, за цей час не встиг обзавестись історичними і культурними пам’ятниками до пари своєму статусу.
Майже всі архітектурні об’єкти Тегерана, такі як мавзолей Хомейні або вежа “Мілад”, відносяться вже до післяшаховому періоду історії країни. Єдиним монументальним об’єктом, який був свідком непростої біографії міста, можна вважати палацовий комплекс “Голестан”, якого часто називають “Мармуровим палацом”.
В Ірані більше 20 автобусних компаній, які покривають країну сотнями різоманітних маршрутів. Система суспільного транспорту Ірану дуже різноманітна, обширна і розгалужена, в додаток ціни на проїзд більше ніж прийнятні. Якщо ви плануєте сісти на маршрутку на дорозі її слідування, потрібно махнути приближеній машині, і коли вона сповільнить хід, крикнути пункт назначення.
Ісфахан:
Колись Ісфахан вважався одним із найбільших і красивих міст світу. Він і сьогодні залишається третім по величині в Ірані (після Тегерана і Мешхеда), однак через те, що в місті багато бульварів, а сучасні споруди не пригнічують своїми гігантськими розмірами, цей мегаполіс здається скоріше зручним, ніж масштабним.
Самою красивою в місті вважаться ріка Заендеруд, що в перекладі з фарси означає “дає життя”. Велику частину року русло ріки залишається сухим, але двічі в рік дамбу водосховища, яка знаходиться уверх по течії, відкривають, і артерія знову наповнюється водою.
Незаперечно головною пам’яткою Ісфахана залишається площа Імама Хомейні, яка входить в десятку найпросторніших площ світу. Розміри цього простору складають 560 метрів з півночі на південь і 165 метрів із заходу на схід.
Шираз:
Із всіх перських столиць Шираз можна вважати найбільш цікавою з історичною і культурною точок зору. Досить згадати, що перша згадка про Шираз, яка тоді називалася Тіразіс, відноситься ще до II тисячоліття до нашої ери. Крім того, в 50 кілометрах від Шираза збереглися руїни столиці великої імперії Ахеменідов, відомого міста Персеполіса, яке будували такі государі, як Кір Великий, Дарій I і Ксеркс, а зруйнував сам Олексій Македонський.
Ширазці дуже пишаються своїм містом і стверджують, що якщо Ісфахан багатий релігіозними пам’ятками, то Шираз – історичними пам’ятками.
Мова:
Державна мова – фарсі (перський). Крім фарсі, також вживаються тюркські прислівники, курдський, турецький, арабський і інш. Англійський і французький мови використовуються в ділових колах.
Релігія:
Іслам шиїтського толку сповідують 89% населення (шиїзм – державна релігія країни), мусульмани-суніти складають 10% загального числа віруючих (є також прихильники інших ісламських толків), деяка частина населення сповідують зороастрізм (0, 1%), іудаїзм (0, 3%) і християнство (0, 7%).
Кухня Ірану:
Основними інгредієнтами іранської кухні є свіжі овочі, рис, фрукти і зелень. Із м’яса частіше за все використовується баранина і яловичина. Частіше за все м’ясо перемелюють або мілко нарізають. Іноді м’ясо використовують лише для придання аромату страви. Із напоїв найпопулярнішим є чай. Також часто використовують фруктові соки, кефір і молочні коктейлі. Кефір також використовується в якості для деяких національних страв.