Річка Аша

Права притока річки “Сім”, гірська річка з кам’янистим дном. Особлива під охороною природна територія Челябінської області. Гідрологічна пам’ятка природи. Розташована в північно-західній частині Ашинського району. Бере початок з хребта Каратау в Ашинському державному заказнику. Від південної околиці селища Першомайського до гирла вона тече за межею між Челябінською областю і Республікою Башкортостан. Це одна із найбільш мальовничих рік Челябінської області, на її берегах розташовано декілька населених пунктів.

Загальна довжина річки складає 59 км. Однак за даними Паспорту пам’ятника природи її протяжність складає 44 км, можливо, що ці дані приведені за виключенням території заказника.

Назва.

Майже на всьому протязі річки її русло проходить, як би “проривається”, через тіснини гір, покритих лісами, і лише за декілька кілометрів до володіння в річку “Сім” виходить на простору низовину. Ця особливість річки відображена в її назві, яка має тюркські коріння. Одне із значень башкірського слова “аша” – через, крізь. За другою версією назва відбулася від слова аш – “перевалити”, “переходити”, тобто річка, яка пробивається через гори. Є ще версія: це змінене слово “асс” – назва племені катайців, які проживали в давнину в цих місцях.

З кінця XIX століття до 1969 року за річкою Аша і її притокам здійснювався молевий сплав лісу. На річці розташовано декілька населених пунктів. Річка Аша дала назву місту. Річка і її притоки беруть початок із гірських джерел. Вода в ній чиста, холодна. Дно кам’янисте.

Басейн річки представляє собою гірську місцевість, покриту лісом із хвойно-широколистяних порід. В річній долині є численні карстові утворення – печери і гроти, які утворилися у вапняках, складаючих навколишні гори.

Найбільш великі притоки: праві – Ключ Скельний, Банний, Новий Зорин, Митюшин Ключ, Терпели, Умський Ключ, Точильний; ліві – Північний, Суходольний, Васькин, Валежний, Мала Аша, Прихований, Вузлик, Мойсеївська, Жовтий, Еріклинська, Кусь-Елга.

Лівою притокою річки Аша є ще один пам’ятник природи – ключ Еріклинський. Довжина його близько 300 метрів. Це потужне карстове джерело, яке бере свій початок із крутого схилу Еріклинського лога. Ключ впадає в річку Аша в двох кілометрах вище села Точільний.

От flow

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика