вулкан баррен

Острів Баррен (Barren Island) можна вважати найнезвичайною пам’яткою Андаманських островів. Це невеликий острів вулканічного походження, на якому знаходиться однойменний діючий вулкан. Це єдиний вулканічний острів в Індії.

Баррен – це стратовулкан, який розташувався на стику тектонічних плит: бірманський і індійський, цим і обумовлюється підвищена вулканічна активність. Його висота над рівнем моря – 354 м, під водою знаходиться велика його частина – 2250 м. Він має майже ідеальну круглу форму.

Вулкан постійно “куриться” нагадуючи про себе періодичними виверженнями, які супроводжують вибухи, викиди диму і потоки рідкої лави. Кальдера вулкану має діаметр 2 км (ширина острову всього близько 3 км).

Першим історичним зареєстрованим було виверження 1787 року. Далі виверження відбувалися в 1795, 1803, 1804, 1852 (можливо) рр. Через майже півтори століття затишшя, в 1991 році він знову активізувався. При виверженні в 1803 році вулкан викинув потужний лавовий потік, який досяг морського узбережжя, до сих пір там здіймаються стовпи пара.

При виверженні в 1991 році вулкан викинув величезний стовп попелу, вивержена лава покрила площу 1,6 тис. кв. м п’ятиметровим шаром. Виверження тривало шість місяців. Потім активність його трохи ослабла.

Вулкан вивергався в 2004, 2005, 2006-07, 2008, 2010, 2011 і 2013 рр.

Виверження 2005 року пов’язують із землетрусом жахливої сили, яке відбулося у Андаманських островів в 2004 році. Відбувся зсув тектонічних плит, і піднялося величезне цунамі, яке віднесло життя 5 тисяч людей.

На протязі всього 2010 року вулкан вивергав стовпи попелу і диму. В жовтні 2013 року знову розпочався період вивергань. В переводі з англійського назва острову звучить як “безплідний”, виправдовуючи його тим, що тут не живуть люди і бідна флора і фауна.

За позначками вчених, яким вдалося потрапити на вулканічний острів, множинні вивергання скоротили видовий склад фауни, вижили тільки найстійкіші види. До прикладу, із 16 видів птах, 10 мігрували в більш безпечні місця. А повсюди можна побачити обпалені трупи птах, щурів.

Відзначемо, що в 1891 році сюди завезли кіз, невелика популяризація все ж збереглася. Скоріше за все, вони ховалися на більш спокійному південному схилі. Тут можна побачити літучих лисиць і щурів (ці гризуни не бояться ніяких катаклізмів) і деяких комах.

Взагалі, що стосується спостережень за вулканом, навіть зараз не завжди вдається зареєструвати вулканічні викиди. Так як острів безлюдний, виверження упускаються із поля зору. Іноді про помічених шлейфах або видимих потоках лави можуть повідомити рибаки, берегова охорона ВМФ або льотчики тоді вони стають надбанням ЗМІ. Дуже багато вивержень залишаються непоміченими, так що цілком можливо, що вулкан Баррен спалахує набагато частіше.

Відвідування туристам самого острова заборонено властями, але екскурсії до нього проводяться з дозволу Лісного Департаменту. Побачити це чудове місце можна тільки з судна або гідроплану, які підпливають до берега. Особливою популярністю користується дайвінг в прибержних водах острова. Тут свій неповторний морський пейзаж, унікальність якому придають оточуючі вулканічні стіни, які йдуть вглиб моря і чорний вулканічний пісок на фоні яскравих тропічних риб.

От flow

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика